En İyi URL Kısaltma Araçları

Blog » İçerik Optimizasyonu » En İyi URL Kısaltma Araçları

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamayla birlikte Google URL kısaltma hizmeti olan Goo.gl’yi kapattı. Bu, çok sayıda insan için sürpriz oldu. Halbuki, Google’ın en popüler servislerinden biriydi.

Bu popüler hizmetin sonlandırılmasının arkasındaki sebep, Google’ın odağını bağlantı oluşturmanın geleceği olarak görülen Dinamik Bağlantılar oluşturmayı amaçlayan yeni bir teknoloji olan Firebase Dinamik Bağlantılar adlı yeni bir hizmete kaydırmasıdır. Ayrıca Goo.gl’nin kapatılmasına rağmen, kullanabileceğiniz çok sayıda URL kısaltma aracı var. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşacağım.

Bit.ly

URL kısaltma araçlarına gelince, en çok tanınan isimlerden birinin Bit.ly olması gerekirdi. Tıkladığınız çok sayıda kısaltılmış URL’lerin bu araç kullanılarak kısaltılmış olma olasılığı yüksektir. Bu ücretsiz araç, bağlantıyı yapıştırarak URL’leri kısaltmanıza olanak tanır. Sonrasında, bu linki kopyalayıp web sitenize yapıştırabilirsiniz. Kayıtlı bir üye olmak, özelleştirilebilir bağlantılar ve belirli bağlantılar için istatistikleri izleme gibi daha fazla seçeneğe izin verir. Bitly Enterprise‘a kaydolmak, kampanya oluşturma ve daha güvenli bağlantılar gibi daha fazla özellik açar. Bit.ly, uzun süredir kalitesini ve güvenilirliğini gösteren en iyi kısaltma araçlarından biri olmuştur.

TinyURL

Uzun süredir var olan bir diğer URL kısaltma aracı tinyURL‘dir. TinyURL, yalnızca URL’lerinizi kısaltmanızı değil, aynı zamanda ücretsiz olarak özelleştirmenizi sağlar. Bu aracı daha da kullanışlı hale getiren şey, onu Mozilla ve bir Google Chrome Uzantısı olarak tarayıcı araç çubuğunuza ekleyebilme seçeneğidir. Bağlantılarını hızlıca kısaltmak isteyenler için TinyURL en iyi araçtır.

Is.gd

Belki de bu listedeki en basit araç is.gd, CAPTCHA kodlarına veya ekstra doğrulamaya gerek olmadan size hızlı bir şekilde kısaltılmış link veren bir URL kısaltma aracıdır. Standart URL kısaltıcı dışında, kendi özel URL’nizi de oluşturabilirsiniz; bu, gönderilerinize linki yapıştırırken daha tanımlanabilir bir URL oluşturmanıza yardımcı olur.

Branch.io

Mobile SEO, yıl geçtikçe daha da önem kazanırken, daha iyi erişilebilirlik için mobil bağlantılarınızı optimize etmek ve kısaltmakta haliyle değerlenecek. Branch.io, derin bağlantılar oluşturmanıza, diğer uygulamalarla entegrasyonu kolaylaştırma  ve bağlantı izlemenize olanak sağlayan kullanışlı bir kısaltma aracıdır. Bu özelliklerin tümü, mobil SEO’nuzu çok daha verimli hale getirmenize yardımcı olan kaliteli bir paket haline getiren ilk kısaltma aracıyla birlikte gelir.

Özetle

Goo.gl hizmetlerini şimdiden bırakıyor olsa da, halen çok çeşitli kaliteli URL kısaltma araçları mevcut. Bu araçlarla, sosyal medya yayınlarınızda ve e-postalarınızda yararlanabileceğiniz kısaltılmış ve özelleştirilmiş URL’ler oluşturabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Genel olarak SEO araçları veya SEO hakkında sorularınız varsa, aşağıya bir yorum bırakabilirsiniz 🙂

Savaş Şahin - 10/25/2019 - 0 Yorum

Yorum Yaplogo

Bizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
İletişim Bilgilerimiz
  • İstanbul
  • +90 531 206 68 99
  • iletisim@seoium.com

Copyright © 2020 All Rights Reserved