Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Neden Önemlidir ve Nasıl Uygulanır?

Blog » OnPage SEO » Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Neden Önemlidir ve Nasıl Uygulanır?

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ın (AMP) SEO açısından iki tane avantaja sahip olduğu düşünülüyor.

Yazı İçeriği

Birincisi, arama motoru sonuç sayfalarında “Hızlı (AMP)” etiketin gösteriliyor olması, diğeri ise AMP’nin bir sıralama metriği olduğudur. Bu yazımızda AMP’nin ne olduğunu ve sitenizin mobil ziyaretçilerinin yararına nasıl kullanabileceğiniz konusunda bilgi sunacağım.

AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) nedir?

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar yayıncılar için açık kaynak kodlama standardıdır. AMP’nin amacı, site yöneticilerinin internet sitelerini kullanıcıların mobil cihazları tarafından hızlı bir şekilde açılmasını sağlamaktır. Çünkü mobil cihazların internet sitelerini hızlı açabilmesi için mobil duyarlılığın ve sitedeki gereksiz kod yığınının arındırılmış olması gerekir. Biliyoruz ki, bir masaüstü web sitesinin öğelerinin büyük çoğunluğu mobil site için gereksizdir.

Yakın zamana kadar, AMP sadece “Kullanıcı Deneyimi” için kullanılıyordu. Şimdi ise, Google’ın AMP’yi desteklemesiyle birlikte web site sahiplerinin gözdesi haline geldiği aşikardır. AMP’nin kullanımının artmasının nedenleri Schema.org’un ve Metadata kullanımlarının artmasıyla tamamen benzerdir. – Çünkü hepsinin arkasında google var 🙂 –

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar - AMPAMP neden önemli?

Sitenize mobil bir cihazdan erişmeye çalıştınız mı? Sayfaların açılış hızından memnun musunuz? Evet evet, yeteri kadar hızlı olmadığını siz de biliyorsunuz. Masaüstü sitelerimizde bulunan onlarca CSS ve JavaScript kodları ve dosyaları, sitelerimizde kullandığımız resimlerin yüksek boyutlarıyla da birleşince gereksiz yavaşlıklar haliyle oluşmakta… Fakat unutmamak gerekir ki, dünya genelinde mobil cihaz kullanımı bir hayli artış gösteriyor. Bu konuya değindiğim daha önce yazmış olduğum 2017 SEO yöntemlerine yönelik yazdığım yazıyı kesinlikle okumanızı öneririm.

AMP’nin önemini basitçe söylemek gerekirse, hareket halindeyken cep telefonunuzun veya tabletinizin İnternet hızınızın her zaman hızlı olmadığını biliyorsunuz. Dolayısıyla, AMP ile sitenizin mobil sürümünü standart hale getirerek tüm kullanıcılar için mobil tarama deneyimini optimize etmek en doğrusu olacaktır (Zaten Google da bunu istemektedir). Aşağıda bunu nasıl yapacağınızı göstereceğim.

AMP’den En Çok Kimler Faydalanacak?

AMP’nin tüm sitelerde aktif bir şekilde kullanılacağına inanmıyorum. Çünkü her sitenin kendine has bir yapısı olduğundan, AMP kullanımı sitenizin yapısını bozabilir.

Hızlandırılmış Mobil Sayfaların kullanımından en fazla fayda sağlayacak internet siteleri muhtemelen yayınevleri, içerik üreten siteler, bilgi sunan siteler ve haber siteleri olacaktır. Bu alanlara yönelik internet sitelerinde AMP tüm site için değil de, sadece içerik sunulan sayfa ve kategorilere yönelik uygulanmalıdır. Çünkü site geneline uygulanacak olan bu sistem dönüşümleri olumsuz etkileyebilir.

AMP ve AMP Olmayan Mobil Tarama Arasındaki Farklar Nelerdir?

En belirgin farklardan biri, AMP sayfaların daha temiz ve gereksiz kodlardan arındırılmış olmasıdır. Diğer farklar ise;

  1. AMP, CSS’in aerodinamik bir sürümünü kullanmaya zorlar.
  2. Javascript’e ancak belirli ölçülerde, özel kullanımlarla izin veriliyor.
  3. AMP’nin size sunduğu hazır bir Javascript yapısını kullanmak zorundasınız.

Genel olarak mobil uyumlu sayfalarınızı standartlaştırmak için AMP’yi internet sitenize entegre ettiğinizde, sitenizin hızını ve okunabilirliğini üst düzeye dönüştürmüş olursunuz.

İnternet Sitemde AMP’yi Nasıl Kullanabilirim?

Eğer hazır bir CMS kullanıyorsanız, AMP kullanımı işlemini belli başlı eklentilerde yapabilirsiniz. Fakat özel bir CMS kullanıyorsanız öncelikle, AMP Projesi sitesini ziyaret edip tüm yapıyı örnekleriyle öğrenmeniz gerekecektir. Son olarak WordPress için AMP kullanımına yönelik detaylı bir yazıyı da önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağım 🙂

Savaş Şahin - 02/17/2017 - 1 Yorum

Yorum YapEn İyi URL Kısaltma Araçları : SEOium

5 sene önce

[…] Mobile SEO, yıl geçtikçe daha da önem kazanırken, daha iyi erişilebilirlik için mobil bağlantılarınızı optimize etmek ve kısaltmakta haliyle değerlenecek. Branch.io, derin bağlantılar oluşturmanıza, diğer uygulamalarla entegrasyonu kolaylaştırma  ve bağlantı izlemenize olanak sağlayan kullanışlı bir kısaltma aracıdır. Bu özelliklerin tümü, mobil SEO’nuzu çok daha verimli hale getirmenize yardımcı olan kaliteli bir paket haline getiren ilk kısaltma aracıyla birlikte gelir. […]

logo

Bizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
İletişim Bilgilerimiz
  • İstanbul
  • +90 531 206 68 99
  • iletisim@seoium.com

Copyright © 2020 All Rights Reserved