SEO 2017 Daha fazla müşteriye erişin!

Blog » OffPage SEO » SEO 2017 Daha fazla müşteriye erişin!

SEO 2017 işlemleri hakkında bilmeniz gerekenleri bir başlıkta topladık.

Öncelikle belirtmek isterim ki, alışagelmiş SEO bilgileriyle yolunuza devam etmek istiyorsanız makaleyi okumanıza gerek yok.
Arama motoru optimizasyonu alanındaki gelişmeler gün geçtikçe değişmektedir. Ancak 2017 yılındaki, bazı değişiklikler her zamanki değişikliklerden daha köklü olacağı için benzersiz diyebilirim. 2017’de en çok dikkat edilmesi gereken eğilimler;

Mobil’de mükemmellik şarttır!

Google söylediklerini yerine getirirse (genellikle yapar) 2017 yılı, mobil kolaylığın bir gereklilik haline geleceği ve arama motoru görünürlüğü için artı puan katan bir yapı olacaktır. Google, siteleri indekslerken öncelikli olarak mobil indeksleme yöntemini kullandığı son dönemde tespit edilmiştir. Bu durum, Google’ın mobil varlığınızı kullanarak web sitenizi sıralayacağı ve bunun da masaüstündeki arama sonuçlarınızı etkileyeceği anlamına gelir. Başka bir deyişle, mobil siteniz kötü bir kullanıcı deneyimi sunarsa, masaüstü sıralamalarınız da zarar görebilir. Mobil siteniz yoksa ne olacak? Google yine de sitenizi tarar ve dizine ekler, ancak arama görünürlüğünüz zarar görebilir.

Aşağıdaki grafikte bulunan verilere göre, internette geçirilen zamanın %51’i mobil cihazlar üzerinden yapıldığını ve internet kullanıcılarının %80’i de akıllı telefonlar sayesinde aramalar yaptığı gözlemlenmiştir. Bu grafik ayrıca, M-ticaret‘in (Mobil Ticaret) de hayatımıza yüksek oranlarla girmiş olduğu gerçeğini göstermektedir.

Kaynak : eMarketer

Mobil e-ticaret artış oranı;

Kaynak : eMarketer

SEO 2017 işlemleri için Web Tasarımı

Birkaç yıl içinde sitenizin tasarımını yenilemediyseniz, web siteniz muhtemelen mobil cihaz dostu değildir. Sitenizin mobil kullanıma uygunluk derecesini şu adresten test etmelisiniz.  Bu araçtarafından sunulan bilgiler son derece faydalı olduğundan, kesinlikle dikkate almanız gerekmektedir. Web tasarımcıların bir çoğu son yıllarda “mobil tasarım” hakkında tecrübe edinmiştir. Ancak, e-ticaret siteleri için mobil tasarım uygulamalarının ne denli yeterli olduğu tartışma konusu olabilir. Mobil siteler sayesinde kullanıcılar genellikle ürün incelemeleri yaparken, alışverişlerini genellikle bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar ile yapmaya daha eğilimlidir.

Anlattıklarımız müşterilerin telefonları sayesinde ürün incelemelerini yapmak, daha sonra ise bir bilgisayar sayesinde satın alma işlemini tamamlıyor gibi görünüyor fakat ilerleyen dönemlerde gelişen teknolojiler sayesinde mobil ile satın alınırlığın oranının artacağını düşünüyorum. Bunun için özellikle içinde bulunduğumuz dönemde satış oranlarını arttırmak için masaüstü sitelerinize daha fazla enerji harcamanız gerekebilir. Sadece mobil tasarıma yönelmek yanlış bir çözüm olacaktır!

Müşterilerinizi tanıyın!

Kitlenizi tanımanın kritik öneme sahip olduğu bir alandır. Gençlerin  alışveriş yaparken mobil cihazlarla alışveriş yapma olasılığı daha yüksek, ancak daha geniş yelpazeye sahip yaş grubu cep telefonları, tabletler ve daha geniş ekranlı cihazların bir kombinasyonunu kullanarak ticaretini tamamlamaktadır. Ürününüz ayrıntılı bir açıklama gerektiriyorsa, muhtemelen daha büyük bir ekranda incelenmesi gerekeceğinden, mobil e-ticaret oranı çok daha düşük olacaktır. Bu durum, mobil cihazları görmezden gelmeniz anlamına gelmez. Bunun anlamı, mobil sitenizin ana web sitenizi desteklemesi ve tasarımının basitleştirilmesi gerekliliğidir.

İşletmenizin bir mobil uygulamaya ihtiyacı var mı?

Uygulama geliştirme aşamasına hemen giriş yapmanız gerekmez. Türkiye’de bir çok büyük markanın yaptığı en büyük yanlışlardan biri mobil uygulamaya gereğinden fazla önem vermesidir. Mobil uygulamaların genel olarak kullanım alanı daha spesifiktir. Örnek vermek gerekirse, kullanıcının günlük temel ihtiyaçlarından olan yemek konusunu ele alırsak; yemek sepeti markasının mobil uygulama sayesinde dönüşüm oranını bir hayli arttıracağı gerçeğinden kaçamayız. Çünkü bilinen bir çok markayı, restoranı bünyesinde bulundurduğundan kullanıcının tercih seçeneği artmaktadır. Ne yiyeceğine daha kolay karar verebilir, fiyat konusunda daha net bilgi sahibi olur ve en önemlisi yemeğin ne zaman ulaşacağı konusunda da bilgi sahibi olur. Ayrıca bu durum kullanıcının sitede geçirdiği süreye de artı katkı sağlayacaktır.

Özetle; Mobil uygulamalar için kullanım kolaylığı kullanıcıyı hem tekrar alıma, hem de marka sadakatine teşvik eder.

Mobil haricinde SEO 2017’de neler olacak?

Google’ın amacı kullanıcıya oldukça alakalı bir arama sonucu sağlamaktır. Yerel işletmeler için müşteri kazanımı genellikle yerel SEO optimizasyonları ile elde edilecektir. Yerel SEO yöntemleri uygulanarak elde edilecek ziyaretçiyi müşteriye çevirme olasılığınız çok daha yüksektir. Bu yüzden site için yapılacak işlemleri genişletmek zaman kaybı, hem daha fazla maliyet, hem de düşük dönüşüm oranı şeklinde yorumlanacaktır. Sitenize gelen bağlantılarla ilgili tavsiyem, ürünlerinizle ilgilenen kitleyi yönlendiren sayfalardan alacağınız linklerin sitenize katkısı çok daha fazla olacaktır. Bu yöntemle, hem ziyaretçileri müşteriye çevirme ihtimalini arttıracak hem de markanız için farkındalık yaratmaya yardımcı olursunuz. Sitenizde bulunan bir bağlantı yüksek trafik elde ediyorsa, SEO açısından bu ziyaretçilerin katkısı fazla olacaktır. Yerel bir iş yapıyorsanız, bağlantılar için en doğru kaynakları seçmelisiniz.

Görselleşmeye önem verin!

Videoların sanal ortamda önemi giderek artıyor. Bilmeyenler için belirtmem gerekir, YouTube dünyada en çok kullanılan 2. arama motorudur, bu nedenle görünürlük sizin için bir zorunluluk haline gelmektedir. YouTube videoları Google arama sonuçlarına dahil olduğundan, bu videolar arama motoru görünürlüğünü arttırmanıza da yardımcı olacaktır. Ayrıca Facebook’ta video içeriğine hakim olmaya çalışıyor. Video reklamlar da giderek yaygınlaşıyor. Düzenli olarak video içeriği oluşturmuyorsanız, artık oluşturmanızın vakti geldi. Oluşturacağınız videoların marka bilinirliğine yardımcı olması şarttır. Türkiye’de videolar sayesinde marka bilinirliğini arttıran en iyi örneklerden biri Trivago‘dur.

2017 SEO işlemleri özetle şu şekildedir;

  1. Harika bir mobil web deneyimi artık opsiyon değil, şart olacaktır.
  2. Mobil sitenizi müşterileriniz için hazırlayın ve müşterilerin ihtiyaçlarına en iyi cevabı verecek şekilde tasarlayın.
  3. Google, alaka düzeyine olan önemini artırıyor; bu nedenle, içeriğinizin / sitenizin hedef kitlenizle oldukça alakalı olduğundan emin olun.
  4. İçerik planınıza kaliteli video içeriği eklemelisiniz.

[mkdf_list_ordered]

Kaynaklar

  1. ComScore
  2. eMarketer

[/mkdf_list_ordered]

Savaş Şahin - 01/10/2017 - 0 Yorum

Yorum Yaplogo

Bizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
İletişim Bilgilerimiz
  • İstanbul
  • +90 531 206 68 99
  • iletisim@seoium.com

Copyright © 2020 All Rights Reserved