Google BERT Güncellemesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Blog » Google » Google BERT Güncellemesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google, 2015 yılında Rankbrain’in piyasaya sürülmesinden bu yana şirketin arama platformunda en büyük değişikliği olan BERT’nin yani yeni bir algoritmanın piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Bu güncellemenin şuan sadece İngilizce dilini kullanan ülkelerde aktif edildiğini, organik arama sonuçlarının ortalama %10’unu etkilediği ve ilerleyen dönemlerde diğer ülkelerde de periyodik olarak aktif edileceğini belirtti.

BERT Nedir?

BERT, teknik olarak açıklamak gerekirse Transformatörlerden Çift Yönlü Kodlayıcı Beyanı (Bidirectional Encoder Representations from Transformers) anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse her bir kelimeyi bir sorguda izole edip işlemek yerine, kullanılan makine öğrenmesi ile içeriği anlamak ve daha doğru sonuçlar sağlamak için benzer kelimelere bakan bir algoritma güncellemesidir.

Google BERT Güncellemesi, Büyük Bir Güncellemedir!

RankBrain, bir sorgusuya en uygun sonuçları vermek için makine öğrenmesiyle birlikte başlatıldı. BERT ise en alakalı sorguları alıyor ve sorguda yer alan kelimelerin içeriğini daha iyi anlamlandırarak yapılan aramalara en uygun sonuçları vermeye yarayacak. Bu güncelleme, özellikle gündelik hayatta kullanılan dili en iyi şekilde anlayıp, konuşma diline en yakın yazılı sonuçları sunmayı amaçlar. Buradan elde edilen çıkarımlardan biri, Google artık soru cümleleri için yapılan aramalarda kullanıcıları web sitelerine yönlendirmekten ziyade, web sitelerinde bulunan Featured Snippet‘lardan faydalanarak Zero Position‘larda direktmen cevabı kullanıcıya sunabilir.

Bu durum da, organik sonuçlardan elde edilecek ziyaretçi sayısının gün geçtikçe azalacağı anlamına gelebilir.

Özetle BERT güncellemesi, doğal dil işleme ile ilgili bir algoritmadır. Makinelerin bir cümle içindeki kelimelerin ne anlama geldiğini anlamalarını sağlar.

Web Sitenizi Google BERT için Optimize Etme Yöntemleri

Yıllardır SEO çalışmaları yapıyorum ve arama motorları sonuçlarının zaman içinde nasıl geliştiği konusunda çok fazla değişiklik gördüm. Panda ve Penguin gibi güncellemelerin bir çok web sitesini negatif yönde etkilediğine de şahit oldum. Yeni güncelleme olan BERT için optimize edebileceğiniz yöntemleri şu şekilde sıralayabilirim;

Google’ın Yönergelerinden Vazgeçmeyin

Şeffaf uygulanan SEO yöntemleri, başarının en büyük anahtarıdır. Negatif SEO yöntemlerinden kaçınıp, öncelikle web sitenizi teknik açıdan incelemenizi ve varsa tüm hataları gidermenizi öneririm. Sonrasında ise site içi SEO optimizasyonuyla sayfalarınızı hem SEO’ya uygun hale getirmeli, hem de kullanıcı deneyimini negatif yönde etkilemeyecek bir şekle sokmalısınız.

Bunları yaparken web sitenizin tamamen mobil uyumlu olmasına özen göstermeli, anahtar kelimeleri ardı ardına SPAM şekilde eklemekten vazgeçmeli ve bağlantı satın almamalısınız.

Arama Motorları İçin Değil, Ziyaretçiler İçin Yazın

Genellikle çoğu web site editörü arama motorları için içerik yazar ve aşırı anahtar kelime kullanımına odaklanır.

haber siteleri

Ancak, zaman değişti ve algoritmalar güncellendi. Google’ın genel olarak amacı, kullanıcıları göz önünde bulundurarak geliştirilen içeriğe daha fazla önem vermektedir.

“Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler” Üzerine Odaklanın

Uzun kuyruk anahtar kelimeler (Longtail Keywords), NLP teknolojisinin aramanın içeriğini anlamasına yardımcı olur. Bir kişi “İstanbul’daki SEO Uzmanları” için arama yaptığında, Türkiye’deki değil İstanbul’daki SEO uzmanları listesini almayı bekler. Bu nedenle daha uzun anahtar kelimeler kullanarak hem voice search’ten, hem de diğer organik aramalardan daha fazla ziyaretçi elde edeceksiniz.

Web siteniz algoritma güncellemelerinden negatif yönde etkilendiyse, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Savaş Şahin - 10/26/2019 - 0 Yorum

Yorum Yaplogo

Bizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
İletişim Bilgilerimiz
  • İstanbul
  • +90 531 206 68 99
  • iletisim@seoium.com

Copyright © 2020 All Rights Reserved