Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir?

Blog » Google » Google Ads » Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir?

Yeniden pazarlama (Remarketing), web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları yeniden hedefleyen bir reklam şeklidir. Yeniden pazarlama reklamları, Google Adsense reklamı yayınlayan sitelerde görünen banner/ürün reklamlardır.

Müşterilerinizi veya müşteriniz olacak potansiyel kitleyi elinizde tutmak ve bu kişilere sürekli bir şekilde markaya ait reklamları göstermek hem marka bilincini oluşturacaktır, hem de toplam ciroya katkı sağlayacaktır.

Mesela, tekstil ürünleri satan bir şirket olduğunuzu farzedin. Bir ziyaretçinin sitenize girdiğini ve sepetine bir adet kırmızı elbise eklediğini ancak ödeme işlemini tamamlamadan sitenizden ayrıldığını düşünün. Remarketing reklamlarıyla, bu kullanıcının sitenize geri gelmesi ve mümkünse satışı tamamlamaları için kullanıcının gezindiği veya sepetine eklediği ürünleri bu müşteriye gösterebilirsiniz.

Remarketing Nasıl Çalışır?

Yeniden pazarlamanın nasıl çalıştığını merak edenler için adım adım bir örnek vereyim.

  1. Ziyaretçi sitenizi ziyaret eder ve bir çerez aracılığıyla etiketlenir.
  2. Sitenizden çıkıp internette gezinirken, Google’ın Adsense reklamlarının yayımcılığını yapan web sitelerinde yeniden hedefleme reklamlarınızı görecek.
  3. Bu tarz ziyaretçilerin belirli bir yüzdesi remarketing reklamınıza tıklar ve kullanıcıyı satış yapmak istediğiniz  sayfaya yönlendirir.

Yeniden Pazarlama, Banner Reklamlardan Farklı mıdır?

İkisi arasındaki fark, banner reklamlara kıyasla kullanıcıları hedefleme gibi kişiselleştirme özelliğidir. Banner reklamları yayınlarken, reklamın gösterilmesini istediğiniz kişilerin yaş, cinsiyet ve ilgi alanı gibi seçenekleri belirleyip, kitleyi hedefleyebiliyorsunuz.

Yeniden pazarlama ile satış huninize daha önce girmiş olan kişileri hedefleyerek reklam veriyorsunuz. Bunlar, sitenizi ziyaret etmiş ve sitenizle bir şekilde etkileşime giren kişilerdir. Buradaki en büyük avantaj, hedeflemenizin daha doğru olmasıdır.

Yeniden pazarlama ile kullanabileceğiniz birçok strateji var. Stratejiler arasında sizin için en uygun olanını seçmek için yapmanız gereken Google Ads alanında uzmanlaşmış bir ajans veya kişi ile çalışmak olacaktır.

yeniden pazarlama stratejileriEn Etkili Remarketing Stratejileri

1. Terk edilmiş sepet müşterilerine yeniden pazarlama

Bu en etkili stratejilerden biridir çünkü bir müşteri sepete ürün eklerse bu durum satış döngüsünü başlattığı anlamına gelir. Bu aşamada kullanıcılar, satın almak istediği ürün veya ürünlerin seçimini yapmış ve kararını vermiştir. Müşterilerin sepeti terk etmesinin birkaç nedeni vardır. Bunlar fiyatın rakip sitelerdekine oranla yüksek olması, kargo ücreti veya ödeme yöntemlerinde oluşan hatalar şeklinde sıralanabilir. Yeniden pazarlama kampanyanızı başlatmadan önce, bu tarz olası durumların problem oluşturup oluşturmadığını test etmenizde fayda var. Sonrasında ise, reklamlarla bu kullanıcıları tekrar sitenize çekip, siparişi tamamlatabilirsiniz.

2. Müşterilerinize benzeyen kullanıcıları hedeflemek için akıllı listeler kullanın

Akıllı listeler, Google’ın sizin için oluşturduğu bir liste türüdür. Çok hedeflidirler; çünkü Google hangi müşterilerin dönüşüm olasılığının yüksek olduğunu belirlemek için Google Analytics’teki verileri kullanır ve ardından yeniden pazarlama reklamlarınızı yalnızca bu müşterileri hedefleyerek başlatabilirsiniz. Minimum 10.000’den fazla sayfa görüntüleme ve 500 işlem içeren siteler için akıllı listeler, göz önünde bulundurulması gereken önemli bir yeniden pazarlama stratejisidir.

3. Daha önce alışveriş yapmış kullanıcıları hedefleyin

Web sitenizden daha önce ürün satın almış müşteriler, web sitenizde bulunan alternatif ürünlere de ilgi duyabilir.

Dönüşüm sağlamış müşteriler” listesi oluşturarak, sitenizi ziyaret etmiş binlerce kullanıcı arasından daha küçük bir kitleyi hedefleyebilirsiniz. Bu kitle daha önce web sitenizden alışveriş yaptığı için, markanız hakkında bilgi sahibi olduğundan tekrar tekrar sipariş verme potansiyeli yüksek kullanıcı grubunu oluşturacaktır. Reklamlarınızı mutlaka bu gruba göre özelleştirmeniz gerekiyor.

Ayrıca, belirli ürünler için yeniden pazarlama listeleri de oluşturabilirsiniz. Yani müşteriler belirli ürünleri görüntüleyip satın aldıysa, onlara ilgili bir ürüne yönelikte reklamlar gösterebilirsiniz.

Remarketing stratejinizi daha fazla detaylandırmak isterseniz bunun için Google’ın paylaştığı reklam stratejilerini inceleyebilirsiniz.

Savaş Şahin - 10/25/2019 - 0 Yorum

Yorum Yaplogo

Bizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
İletişim Bilgilerimiz
  • İstanbul
  • +90 531 206 68 99
  • iletisim@seoium.com

Copyright © 2020 All Rights Reserved