Top

Google Mobil Arama

Google Mobil aramalar son dönemde önemini arttırmışken, arama sonuçlarını bilgisayarınızdan nasıl elde edebileceğinizi biliyor musunuz? Paylaştığım araç sayesinde mobil arama motoru sıralamalarınızı öğrenebilirsiniz!

Google Mobil Arama

Cep telefonlarından yada tabletlerden yapılan konum bazlı Google  sonuçlarının, masaüstü bilgisayarlar üzerinden yapılan google aramaları ile farklılık gösterebilir. Bu durumda Google Yerel SEO işlemlerinin kullanılması gerektiğini daha önce anlatmıştım. Bu yazımızda size masaüstü bilgisayarınız aracılığıyla mobil sonuçları nasıl elde edebileceğinizden bahsedeceğim.

Google Mobil Search Simülatörü olarak adlandırılan arama motoru aracı, sizin belirlediğiniz konuma göre (Ülke/İl/İlçe şeklinde çalışır) Google arama motorunda yine sizin belirlemiş olduğunuz dil, mobil cihaz ve arama terimleriyle sorgu yapıyor. Ayrıca sorguyu farklı cihazlarla da karşılaştırma imkanı sunuyor.

Site veya siteleriniz için uyguladığınız SEO yöntemlerini siz hedeflediğiniz konumda olmasanız bile bu araç sayesinde kolayca test edebilirsiniz. Ayrıca sitenizin mobil uyumluluk sorunu olup olmadığını görebilir, Google My Business aracılığıyla eklemiş olduğunuz harita kaydınız var mı yok mu sorusunun cevabını alabilir ve ne şekilde listelendiğini de görebilirsiniz. Özellikle yerel SEO çalışmalarının sonuçları cihazdan cihaza, kullanıcıdan kullanıcıya aynı arama sorgusunda bile değişiklik gösterebildiği için listelenen sonuçların etkileşimine yönelik cihaz ve ekran genişliğiyle ilgili bir kestirimde bulunabilirsiniz.

Google Mobil Arama

Google Mobil Arama

Yukarıdaki gifte bulunan sorguların aynı hedef kelimeleri barındırdığını varsayarsak, ekran çözünürlüğüne göre özelleşebilen ve listelenen site/harita kayıt sayısının farklılaştığını görebilirsiniz. Bu sayede çeşitli düzenlemeler yapma imkanınız olacaktır.

Bu simülatörü kullanarak elde ettiğiniz sonuçları mobil aramalar açısından değerlendirme işlemini ise size bırakıyorum 🙂 Bu ve buna benzer ücresiz SEO araçlarını sizlere paylaşmaya ilerleyen zamanlarda devam edeceğim.

Benzer  Google Aramalarına "Takip Et" Butonu Geliyor

Yönetici

2006'dan bu yana çeşitli firmalara SEO danışmanlık hizmeti sağlamış bir SEO Uzmanıdır.

Yorum yok

Yorum yap

E-Bültenimize Abone Olun
E-posta listemize abone olarak size özel bildirimlerimizle makalelerimizi takip edebilirsiniz.
Şuana kadar SPAM yapmadık, yapmıyoruz ve yapmayacağız.