Google Yerel SEO

Blog » E-Ticaret » Google Yerel SEO

Yerel müşterileri hedefleyen bir şirketi işletiyorsanız, yerel SEO ve yerel SEO uygulamalarını aktif bir şekilde kullanmak işletmeniz için hayati önem taşır. Yerel SEO teknikleri, bölgenizdeki kişilerin arama motorlarında sizi bulmasına yardımcı olan arama motoru optimizasyonlarının bir alt kümesidir. “Arama motorları” dediğimizde özellikle ülkemizde aklımıza gelen ilk şey Google olduğu için, işlemlerimizi bu doğrultuda gerçekleştireceğiz.

B2B ve B2C müşterileri, satın alma kararlarını vermek için ihtiyaç duydukları bilgileri almak için interneti aktif olarak kullandıklarından, yerel SEO planınızı iyi yapmış olmanız bu aşamada çok önemlidir. Bildiğimiz üzere Google artık sadece teknoloji devi değil, dijital ekonominin en büyük parçalarından biri oldu.

google yerel seo

Yerel SEO için İpuçları

Yerel arama sonuçları, müşterileri potansiyeli taşıyanların veya müşterilerin önce görecekleri listedir; Bu nedenle bu listelerde sıralamanın çok önemli olduğu açık bir şekilde ortada.

Google My Business nedir?

Google My Business Aramalar, Haritalar veya Google+’ta müşterileriniz ile doğrudan işinizi bağlayan bir ana kontrol panelidir. Bunu, Google’daki kurumsal bilgilerinizi yönetebileceğiniz bir ana bilgi merkezi olarak düşünebilirsiniz. Hesabınızı doğruladıktan sonra, hesabınızın adı, adresi ve konumu bilgilerinin (NAP) doğruluğunu ve çalışma saatlerinizi doğrulamanız gerekir. Bu bilgiler arama sonuçlarında görünür olacak, bu nedenle güncel tutmak kritik bir değer taşır.

Google My Business, Harita Sıralamaları Nasıl Çalışır?

Haritanın sıralamasında, eksiksiz NAP bilgileri de dahil olmak üzere bir dizi farklı faktör etkili olmaktadır. Kullanıcı incelemeleri sıralamanızı etkileyebilir ve müşterilerin işletmeniz hakkında ne düşündükleri konusunda size bazı değerli bilgiler verebilir.

Örneğin İstanbul Anadolu yakasında “Hastane” şeklinde bir arama yapalım;

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi, aramalarda listelenen 3 sonuç içerisinde 2. sırada listelenmiştir. Hastane linkine tıkladığımızda ilk sırada eleştirel yaklaşan birini görüyoruz, diğer iki yorum ise olumlu yönde. Burada dikkat etmemiz gereken şey tek bir eleştirel yorum yerel sıralamanızı düşürmezken, artış gösteren olumsuz incelemeler müşterileri doğal olarak sizden alışveriş yapması konusunda negatif düşüncelere yöneltebilir.

Google aramalarında nasıl yükselebilirim?

Şirket profilini oluşturduktan sonra, bir sonraki adım iş bilgilerinizi optimize etmek olacaktır. Bu, doğru adresi girme, ilgili işletme kategorilerini seçme, resim ekleme (uygun anahtar kelimelerle), doğru çalışma saatlerini girme ve incelemelerde sekmeler bulundurmayı içerir. Bunun hakkında daha detaylı bilgi almak için bu adresten faydalanabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Google My Business ile yerel SEO’nuzu doğru bir şekilde uyguladıktan sonra Foursquare, Yelp, YellowPages, Bing ve yerel firma rehberlerine de sitenizi eklemeniz gerekebilir. Bunun haricinde sitenizde yerel içerikler, anahtar kelimeler üzerinde stratejiler, kaliteli bağlantılar oluşturun ve yerel trafiği yönlendirmek için sosyal medya alanlarından yararlanın.

Savaş Şahin - 01/18/2017 - 0 Yorum

Yorum Yaplogo

Bizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
İletişim Bilgilerimiz
  • İstanbul
  • +90 531 206 68 99
  • iletisim@seoium.com

Copyright © 2020 All Rights Reserved