Title ve Meta Description Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Blog » OnPage SEO » Title ve Meta Description Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Google’ın son zamanlarda sürekli bir şekilde yaptığı güncellemelerle bir çok internet sitesinin birbirinden farklı sorunları ortaya çıkmaya başladı. SEO çalışmalarında site içi SEO yapısının site dışı çalışmalarına oranla daha fazla önem kazandığı şu günlerde, sitelerin vazgeçilmezi haline gelen title ve meta tag’in nasıl etkili kullanılacağından bahsedeceğim.

Yazı İçeriği

Title (Başlık) nedir, nasıl kullanılmalıdır?

Başlık etiketleri, arama motorlarına ve ziyaretçilere sitenizdeki herhangi bir sayfanın neler anlattığını söylemek için kullanılır.

Sayfaya eklenen başlık web tarayıcınızın sekmesi de dahil olmak üzere web’deki çeşitli sitelerde görünecektir:

title ve meta description

Bu da sayfaya eklenen title ve description’ın Google’da nasıl göründüğünün bir örneğidir;

Başlık etiketleri neden önemlidir?

Başlık etiketi, bir arama sonucundaki en belirgin unsurdur ve bu nedenle, bir araştırmacının sitenizi tıklamasına veya tıklamamasına karar verme sürecinde büyük bir rol oynamaktadır.

Başlık etiketleri bir sıralama sinyali olarak kullanılıyor mu?

Moz’a göre , başlık etiketleri “uzun zamandır en önemli site içi SEO öğelerinden biri” olarak düşünülüyor. Başlık etiketinin herhangi bir anahtar kelimeye daha yakın olması, o anahtar kelimeye göre sıralama oranını arttıracaktır.

İdeal bir başlık etiketi nasıl yazılır?

SEO açısından başlık etiketi, sıralamak istediğiniz anahtar kelimeleri belirli oranda içermelidir. Burada dikkat edilmesi gereken şey, en önemli anahtar kelime en başta bulunmalı ve ardından ikinci en önemli kelime, daha sonra markanızın adı olmalıdır.

Örnek bir kullanım;

Birincil Anahtar Kelime – İkincil Anahtar Kelime | Marka adı

Ancak insanlar için başlık etiketleri yazdığınıza dikkat etmelisiniz, bu yüzden kısa ve öz yazın.

Her ne kadar arama motorları optimize edilmesi gerekse de, etiketin insanlar için mantıklı ve okunaklı bir cümle gibi okunması hayati önem taşımaktadır.

Başlık etiketi kontrol listesi

Sizin için optimize edilmiş başlık etiketlerini nasıl yazacağınıza bir kontrol listesi hazırladım.

  1. Uzunluk: Başlık etiketleri, boşluklar da dahil olmak üzere 50-60 karakter uzunluğunda olmalıdır.
  2. Anahtar kelime yerleşimi: En önemli kelimelerinizin başlık etiketinde birincil olması gerekir; ikinci plandaki kelimeleriniz sonrasına eklenmelidir.
  3. Marka adı: Şirketinizin, web sitenizin adı önemli anahtar kelime öbeklerinin bir parçası değilse, başlık etiketinin sonuna koyun.
  4. Başlık etiketlerini çoğaltmayın: Her sayfa için farklı yazılması gerekir. Bir sayfada kullanmış olduğunuz başlık etiketini bir başka sayfada kullanmayın. Eğer kullanırsanız, sitenizin arama görünürlüğü negatif yönde etkilenecektir.
  5. Alakalı olmalı: Başlık etiketleri sayfadaki içerik ile doğru bir şekilde tanımlamalıdır.
  6. Anahtar kelime listelemesi yapmayın: eş anlamlı yada kendisini tekrar eden kelimeleri kullanmaktan kaçının. Başlık etiketleri söz konusu olduğunda, anahtar kelime yığını kullanma Google tarafında suçtur ve cezalandırılmak kaçınılmazdır.
  7. Başlığınızı <h1> etiketinden farklı yapın: Bu sayede, sayfanızın anahtar kelime öbeklerini çeşitlendirerek daha geniş kelime eşlemesi yapabilirsiniz.

Meta Description (Açıklama) Kullanımı

Meta açıklamaları, web sayfalarının içeriğinin özeti şeklinde tüm sayfalara eklenmesi gereken HTML kodlarıdır. Aynı zamanda meta descriptionlar, arama motorlarının siteleri listelerken kullandığı bir yapıdır.

Örnek kullanım:
<head>
<meta name="description" content="Bu, meta açıklamalarına bir örnektir ve arama sonuçlarında görünecektir.">
</head>

Arama Motorları için açıklama kısmının en uygun uzunluğu 155 karakterdir.

Meta Keywords Google sıralamasını etkilemez!

Google’ın yapmış olduğu açıklamaya göre, meta keywords Google arama sonuçlarını etkileyecek bir faktör değildir. Bu yüzden sayfalarınızın keywords (kelimeler) kısmını sebepsizce uzatıp, yenilenen kelimelerle doldurmanızın hiç bir anlamı olmayacaktır.

Savaş Şahin - 03/21/2017 - 0 Yorum

Yorum Yaplogo

Bizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
İletişim Bilgilerimiz
  • İstanbul
  • +90 531 206 68 99
  • iletisim@seoium.com

Copyright © 2020 All Rights Reserved