Top

Site Içi SEO Optimizasyonu 4. Bölüm

Site Içi SEO Optimizasyonu 4. Bölüm

 optimizasyonuna yönelik yazılarımıza bulduğum her fırsatta devam etmek istiyorum. Daha önceki SEO eğitim makalelerime buraya tıklayarak üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçilerinize geniş iletişim bilgileri sunun.

Bu büyük bir sıralama faktörü değildir, ancak Google’ın göz önüne aldığı bir şeydir. Ayrıca, özellikle local SEO işlemlerinde kullanmanızı önerdiğim bir yöntemdir. Web sitenizde, tercihen en az bir iletişim şekli (sitenizin bir iletişim sayfasının olması ve içeriğine mail/telefon numarası eklenmesi gibi) bulunan önemli iletişim bilgileri sunmanız gerekir. Ayrıca şirket adı, adresiniz, telefon numaranız, sosyal medya bilgileriniz ve iletişim formunuzla birlikte en azından belirlenmiş bir iletişim sayfası oluşturmanız gerekir.

Hizmet Şartları ve Gizlilik sayfalarını sunun.

Sahip olduğunuz web sitesi türü ne olursa olsun, hizmet şartlarınızı ve gizlilik politikanızı özel sayfalarda belirtmek iyi bir fikirdir. Bu sayfalar site haritanızın bir parçası olarak görmelisiniz, kullanıcılarınızı önemsediğinizi, işletmenizi nasıl yürüttüğünüz ve müşterilerinizin bilgilerini nasıl kullanacağınız hakkında şeffaf olduğunuzu gösterir.

Google Search Console’u kullanarak sorunları bulun ve düzeltin.

Google Search Console, sitenizin performansı ve arama motorlarında nasıl göründüğü hakkında bilgi veren altın bir madendir. Örneğin; Search Console, sitenizin ziyaretçileri düştüğünde size bir uyarı gönderebilir veya hatalı bir şekilde dizine eklenmiş sayfaları size sunar. Google’ın sitenizi nasıl dizine eklediğini ilk elden inceleyebilirsiniz.

Özellikle Google’ın son dönemde Search Console’u yenilemesiyle, önümüzdeki dönemde web sitemizle ilgili daha fazla dataya ulaşabileceğimiz kesin.

ve Hemen Çıkma oranlarınızı azaltın.

Genelde, sıçrama ve çıkış oranları metrikleri birbirine benzetilebilir ancak bu iki metriğin birbirinden farklı olduğunu buradaki linke tıklayarak anlayabilirsiniz. Makaleden de anlayacağınız üzere, her iki metrik de bir kullanıcının belirli sayfayı ziyaret ettikten sonra siteden ayrıldığını ima eder. Yüksek bir sıçrama veya çıkış oranı, sitedeki içeriğin yetersiz olduğu anlamına gelebilir. Ziyaretçilerinize daha uzun, derinlemesine ve değerli içerik sunarak kullanıcıların web sitenizde daha uzun süre meşgul olmasını sağlayarak bu oranları artırmaya çalışın.

(Kaynak : Google)

Sayfada Harcanan Süreyi En Üst Düzeye Çıkarın

Çıkış ve hemen çıkma oranlarınızı düşürerek, kullanıcıların sitenizin ilgili sayfasındaki geçirdiği zamanı arttırmış olacaksınız. Sitenizin her bir sayfasında geçirilen zamanı artırmak için fazladan başka bir şey yapmanız gerekmeyecek. Google, bir sayfanın içeriğine vereceği değerde dolaylı bir ölçü olarak sayfada geçirilen zamanı baz alır.

Benzer  SEO makaleleri için nasıl LSI uyumlu kelimeler bulabiliriz?

Yönetici

2006'dan bu yana çeşitli firmalara SEO danışmanlık hizmeti sağlamış bir SEO Uzmanıdır.

Yorum yok

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-Bültenimize Abone Olun
E-posta listemize abone olarak size özel bildirimlerimizle makalelerimizi takip edebilirsiniz.
Şuana kadar SPAM yapmadık, yapmıyoruz ve yapmayacağız.