İçeriğinizi Google Discover (Keşfet) için Optimize Ettiniz mi?

Blog » Google » İçeriğinizi Google Discover (Keşfet) için Optimize Ettiniz mi?

Google Discover, Google tarafından yayınlanan ve dünyadaki kullanıcılar için arama deneyimini geliştirmeyi amaçlayan nispeten yeni bir özelliktir. Google Discover ile kullanıcının herhangi bir arama yapmasının sonucunda siteniz listelenmez, aksine kullanıcının daha önce yaptığı arama sonuçlarına göre sonuçları kullanıcıların önüne çıkarıyor.  Bu yüzden Google Discovery kullanıcı deneyimini ön plana çıkarmada ve web sitelerinin ziyaretçi sayısını arttırmada büyük etmendir.

Normal bir sosyal medya yayını gibi, Google Discover’da çeşitli içerikleri kullanıcılara sunar. Ancak Google Keşfet ile kullanıcıları takip etmek yerine, farklı ilgi alanlarını takip edebiliyorsunuz.

Yazı İçeriği

Google, kullanıcıların bu yeni özelliği memnuniyetle karşıladığını, ayrıca 800 milyondan fazla kullanıcının cep telefonunda Discover içeriğinin tanıtımını yapmanın en iyi araç olduğunu belirtti.

Discover ile Google kullanıcı deneyimini olabildiğince kişiselleştirmeyi amaçlamaktadır. Tercihlerinizi yakın tarihli aramalarınıza dayandırmanın yanı sıra, ilgi alanlarınızı özelleştirebilir veya beğendiğiniz konuları takip edebilirsiniz.

Discover ile Google, size taze ve alakalı içerik sunmak için alışkanlıklarınızı izleyebiliyor. Kullanıcıların gözatabileceği konuların listesi mobil cihazlarda özelleştirilmiş kartlar olarak gösterilir. Ardından, kullanıcılar içeriğinin kaynağı olan sayfaya bağlanır. İçeriğinizi Google Discover için optimize etmek demek, kullanıcıya bilgi vermek için her türlü medyaya dokunmanız gerektiği anlamına gelir. Metin, resim veya video tarzında tüm materyalleri kullanmanız Google Keşfet’te ön plana çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Google Discover’ın Kurallarına Uygun musunuz?

Bildiğiniz üzere Google’ın belli başlı yönergeleri ve politikaları bulunuyor.  Google Discover’da ön plana çıkabilmek için de çeşitli kurallar bulunmakta. Bunların büyük çoğunluğunu Web Yöneticisi Yönergelerinde yayınlandığı gibi, bir  kısmı da içerik politikalarında açıkça belirtilmiştir. Discover’da ön plana çıkabilmeniz için de bunlara özen göstermeniz gerekecektir.

İçerik Kalitesini Artırın

Oluşturulan içerikleriniz dijital kanallardaki anahtarınızdır. Google Discover’ın kullanıcılara alakalı içerik sunması, sadece yeni yayınlanan yazıları ön plana çıkaracağı anlamına gelmez. Kullanıcıların ilgi alanı sizin daha önce eklemiş olduğunuz bir içerikle eşleşiyorsa, bu içeriğin ön plana çıkarılabileceğini unutmamanız gerekir. Bu yüzden eski içeriklerinizdeki içerik kalitesini de arttırmanız şart 🙂

Mobile Ayak Uydurmalısınız

Google Discover listelerinde yayınlabilmeniz için AMP bir zorunluluk değildir. Fakat web sitenizin mobil versiyonunda AMP kullanmanız mobil taraftaki özellikle hız kriterini arttıracağından hanenize +1 puan ekleyebilirsiniz.

Web sitenizin mobil uyumlu olması Dicover’ın en büyük etmenlerden biri. Şuan için sadece mobilde listelenen bu sonuçların ilerleyen günlerde desktop tarafında ne gibi değişikliklerle karşımıza çıkacağı belli olmadığından her iki tarafta da web tasarım ve kodlamanızın hatasız olmasına özen göstermelisiniz.

Aşırı Optimizasyondan Kaçının

“Her şeyin çoğu zarar, azı karar” atasözüyle yola çıkarsak, sitenizde kullandığınız yapılandırılmış verilerin ve özel etiketlerin kullanımıyla keşfet sonuçlarında listeleneceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu nedenle aşırı optimizasyondan kaçınmalısınız. İçeriğiniz kullanıcının ilgisini karşılayabildiği sürece, sonuçlarda listelenme ihtimaliniz artacaktır. Geleneksel SEO optimizasyonunda kullandığımız yapıların bir kısmından vazgeçerek, içeriği geliştirme tarafına çaba sarfetmemiz gerekecek.

Yeni Google Search Console’da Google Discover Verilerini İzleme

GSC’nin Google Discover için veri izleme özelliği sayesinde, sitenizin Google Discover’da nasıl performans gösterdiğini görebilirsiniz. Sitenizin Arama Konsolundaki Performans sekmesinde Keşfet ile ilgili tüm verileri analiz edebilirsiniz. Eğer konsolda bu şekilde bir link göremiyorsanız, bu raporun yalnızca Discover’da “anlamlı bir görünürlüğü” olan web siteleri için geçerli olduğunu bilmeniz gerekir.

Bu sayfada aşağıdakiler hakkında bilgi edinebilirsiniz:

  1. Sitenizin Discover’da ne sıklıkla göründüğü
  2. Discover’dan gelen toplam trafik
  3. Discover’da yüksek performanslı gösteren içerikler
  4. Discover ile Geleneksel Arama Verilerin Karşılaştırılması

Google Discover ile ilgili sorunuz var mı? Sorularınızı aşağıda belirtebilirsiniz.

Savaş Şahin - 10/25/2019 - 0 Yorum

Yorum Yaplogo

Bizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
İletişim Bilgilerimiz
  • İstanbul
  • +90 531 206 68 99
  • iletisim@seoium.com

Copyright © 2020 All Rights Reserved