AOL DMOZ’un yayın hayatına son verdi!

Blog » WEB » AOL DMOZ’un yayın hayatına son verdi!

DMOZ, 19 yıl boyunca tamamen gönüllü editörler tarafından yönetilen bir Açık Dizin Projesi’ydi ve 17 Mart 2017 tarihinde ise resmen kapandı. Normal şartlarda 14 Mart’ta kapatılması planlanıyordu fakat bu tarihten üç gün sonra DMOZ resmen kapandı. Tüm webin en kaliteli kataloğunu oluşturmaya çalışılan 19 yıllık bir dönemin sonu da böylece gelmiş oldu.

DMOZ, gönüllü insan editörlerini kullanarak web’i organize etmek üzere tasarlanan ve Yahoo Dizini’ne rakip olmak için tamamen ihtiyaçtan doğan bir projeydi. DMOZ, Yahoo Dizini’nden farklı olarak, en azından kapalı olduğunu bildiren bir ana sayfa ile kullanıcılara bilgilendirme sunuyor Yahoo bunu yapmamıştı.

Fakat güzel bir haber vereyim, DMOZ farklı bir isimle tekrar projelendirilip aynı editör kadrosuyla kullanıcılara sunulabilir. Eskisi kadar önem arz edip edemeyeceği de, site açıldıktan sonra göreceğiz.

Şimdilik dmoztools adresinden ulaşabilirsiniz.

Savaş Şahin - 03/18/2017 - 3 Yorum

Yorum YapAyşegül Sözübir

3 sene önce

Kapanması kötü olmuş aslında dmoz a kayıt ettirmek için çok çaba harcamıştık ama şimdi kapanmış galiba hiçbişey kalıcı değil bu dünyada.

Orhan

3 sene önce

Canı cehenneme.
2010 yılında hakkımı yemişlerdi. Siteyi istedikleri gibi dizayn etmiştim ve o kadar ekleme için kapılarında bekledim. Türkiye nin AB hayali gibi. 57 yıldır bizi oyalayan AB gibi DMOZ da beni oyaladı sonunda da eklemedi zaten linkimi.

Barış

2 sene önce

Bu siteyi çok beğenerek takip ediyorduk. Gerçekten çok üzüldük hayırlısı olsun.

Son Eklenenler

E-Bülten Aboneliği

E-posta listemize dahil olmak ister misiniz?
Invalid email address
SPAM'den nefret ederiz ve asla SPAM yapmayız.
logo

Bizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
İletişim Bilgilerimiz

Copyright © 2019 All Rights Reserved

Bizi Arayın Teklif Alın