Top

Canonical URL (Kanonik URL) detaylı kullanımı

SEO işlemlerine başlamadan önce site içi optimizasyonunu en üst seviyeye çıkarıp sonrasında site dışı SEO çalışmalarına başlamak gerekir. Bu yüzden site içerisinde çalışmaları negatif yönde etkileyecek herhangi bir durumun olmaması gerekir.

Canonical URL (Kanonik URL) detaylı kullanımı

2006 yılında SEO kavramı piyasaya çıktığında, web site sahiplerinin büyük çoğunluğu bu konuda bilinçsizdi. SEO’nun ne olduğuna dair detaylı bir kaynağın olmaması durumu, o dönemlerde herkesi deneme-yanılma yoluyla öğrenmeye itmiş oldu. İçerisinde bulunduğumuz dönemde ise, Google arama algoritmalarının büyük çoğunluğu kişi ve kurumlar tarafından tespit edildiği için arama motoru optimizasyonu uygulamaları eskiye oranla daha ince eleyip sık dokuma şeklinde yapılmaktadır. SEO çalışmalarının etkili olabilmesi için, alanında veya SEO Ajansıyla çalışmanızı öneririm.

SEO işlemlerine başlamadan önce site içi optimizasyonunu en üst seviyeye çıkarıp sonrasında site dışı SEO çalışmalarına başlamak gerekir. Bu yüzden site içerisinde çalışmaları negatif yönde etkileyecek herhangi bir durumun olmaması gerekir. Bunlardan biri olan URL kullanımı ve detaylarını sizlere anlatacağım.

URL Canonicalization ve Canonical Tag nedir, nasıl kullanılmalı?

URL Canonicalization, tercih edilen hedef veya mevcut URL’den birini seçme yöntemidir. 301 Redirect (Yönlendirme) işlemi kullanamayacağınız sayfalar için canonical URL yapısını kesinlikle kullanmalısınız. Canonical URL yapısı örümcekler sitenizi tararken hangi URL’i dikkate alınması gerektiği konusunda arama motorlarına yardımcı olur.

Örneğin kullanıcılara birden fazla sayfada parça parça bilgi yada ürün sunan bir web siteniz olsun. Bu web sitenizde kullanıcılar bilginin tamamını tek bir sayfada görmek isteyebileceği gibi, aynı şekilde eğer e-ticaret siteniz varsa kullanıcılar benzer ürünlerin tamamını aynı kategoride görmek isteyebilir.  İşte tam burada birbiriyle ilişkili sayfaların tamamına canonical yapısını kullanarak tüm içeriklerin bir arada bulunduğu sayfayı/kategoriyi belirtmeniz gerekir. Bu sayfaları belirtirken rel=”canonical” bağlantısını kullanmanız gerekir.

Birbiriyle ilişkili URL’ler arasındaki bağı belirtmek için ise, rel=”next” ve rel=”prev” bağlantılarını kullanmanız gerekir. Yapılacak olan bu işlem, bu sayfaların mantıken birbiriyle ilişkili olduğunu Google’a belirtmeye yarayacaktır. Bu sayede bu bağlantıların benzer arama sonuçlarında benzer sıralarda listelenmesine yardımcı olacaktır.

Benzer  SEO 2017 Daha fazla müşteriye erişin!

Tercih edilen sayfa adresini belirleme

Google’a, siteniz için belirlemek istediğiniz URL’in hangi sürümünü tercih ettiğinizi bildirmelisiniz.

  • https://www.site.com
  • https://site.com

Yukarıdaki örnek iki alan adından tercih ettiğiniz alanı https://site.com olarak ayarlarsanız Google, https://www.site.com bağlantılarını, https://site.com bağlantıları ile aynı şekilde belirlemiş olacaktır.

Bu işaretlemeyi aracılığıyla yapabilirsiniz.

Tercih edilen sayfa adresini canonical ile belirlemeniz gerekir. Bunun için öncelikle aşağıdaki 3 farklı alandan hangisini seçeceğinizi belirlemelisiniz.

  1. http://site.com/takim-elbise
  2. https://site.com/takim-elbise
  3. http://www.site.com/takim-elbise

Örneğin 3. URL yapısını seçtiyseniz mevcut adreste kullanmanız gereken kod şöyle olmalıdır;

<link rel="canonical" href="http://www.site.com/takim-elbise" />

Yönetici

2006'dan bu yana çeşitli firmalara SEO danışmanlık hizmeti sağlamış bir SEO Uzmanıdır.

1 Yorum
  • Caner
    13 Haziran 2017tarih00:33

    Canonical URL (Kanonik URL) Detaylı Kullanımı çok iyi anlatmışsınız hocam elinize sağlık. Sitenizi yer imlerime ekledim. Konuların devamını bekliyorum.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-Bültenimize Abone Olun
E-posta listemize abone olarak size özel bildirimlerimizle makalelerimizi takip edebilirsiniz.
Şuana kadar SPAM yapmadık, yapmıyoruz ve yapmayacağız.