Artık Etkisi olmayan SEO Teknikleri

Blog » OffPage SEO » Artık Etkisi olmayan SEO Teknikleri

Bugünün internet çağında web sitenize eklediğiniz içerikte bulunan anahtar kelimeler ve bu kelimelerin yoğunluğu, yorum yaparak backlink elde etmek ve buna benzer geleneksel SEO yöntemlerine dikkat etmeniz gerekir. Backlink analizi için çeşitli anahtar kelimeler kullanmak ise halen kabul edilebilir bir yöntemdir. Ancak, backlink oranını kabul edilen bir eşiğin ötesinde kullanmak ise sitenize faydadan çok zarar olarak geri dönebilir.

Benzer şekilde, potansiyel müşteri diye adlandırdığımız ziyaretçileriniz için oluşturduğunuz pop-up’lar yalnızca sitenizi ilk kez ziyaret eden ziyaretçilere gösterilmelidir.

Aşağıda standart SEO tekniklerinden bazılarını vurguladık.

Aşırı Anahtar Kelime Doldurma

Google henüz yolun başında iken, Anahtar Kelime Yoğunluğu SEO çalışmalarında en önemli faktörlerden biri oldu. Anahtar Kelime Yoğunluğu, ilgili sayfadaki toplam kelime sayısının anahtar kelimelere oranıyla elde edilen bir değerdir.

2010 yılına kadar Türkiye’de de önde gelen bir çok web sitesi bu yöntemi aktif bir şekilde kullandı. Fakat algoritmaların değişmesiyle birlikte yukarıdaki görselde bulunan içerik örneği, aşağıdaki örnekteki gibi değişti.

Kaynak : n11

Özellikle son 6-7 yılda, Anahtar Kelime Doldurma yöntemi kötü bir uygulama oldu ve yerini kullanıcı deneyimini olumlu etkileyecek içeriklere bıraktı.

Kötü Kullanıcı Deneyimi

Web sitenize ait kullanım verileri, kullanıcı deneyimi ve içgörü için olağanüstü bir data bütünüdür. Kullanım verileriyle Google, web sitenizle kullanıcı arasındaki etkileşimi hakkında önemli bilgiler edinir. Bunlardan biri, hemen çıkma oranıdır.

Hemen çıkma oranının yüksek olması, insanların web sitesinde hiç vakit geçirmediği ve hemen ayrıldığı anlamına gelir. Bu, google arama sonuçlarında sitenizin sıralamalarda yukarılarda mı yoksa aşağılarda mı olması konusunda google’ı uyaracaktır.

Dolayısıyla, önceki yılların aksine, kullanıcıları gereksiz yere karmaşık veya yanıltıcı bir içerikle karşılaştırmanız kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyeceğinden web sitenizin sıralama kaybetmesi kaçınılmaz olacaktır.

Google’ın geçen yıllarda yaptığı Panda güncellemesinde, özellikle kötü/yetersiz içeriğin temizlemesi amaçlandı. Google, belirli web sitelerini ziyaret eden Google adına çalışan Arama Motoru Değerlendiricileri (Search Engine Evaluator) tarafından önemli geri bildirimler topladı. Web siteleri geri bildirime bağlı olarak değerlendirildi.

Spam “Yorumlar”

Spam yorumlar, blog yayınlarının kaliteli içeriklerini kolayca mahveder. Çoğu zaman, özenle hazırlanmış bir blogda (metin, resim, video) çok rahatsız edici bir veya birden fazla öğe bulabilirsiniz. Bunlar genellikle kontrolü yapılmamış yorumlardan oluşur. Bu yorumlar eskiden bir çok black hat SEO yöntemini seçmiş kişinin işini bir hayli kolaylaştırıyordu. Şuan ise, bu tarz yorumlara karşı bir çok yazılım önlemini almış durumda olduğundan, SPAM yorumlar eskisi kadar kolay elde edilememektedir.

Ayrıca nofollow linklerin arama motorlarının gözündeki değeri de çok düşük olduğu için, alınan SPAM yorum backlinkleri de siteye katkı sağlamamaktadır.

Web sitenizde SPAM yorumları engellemek için;

  • Eğer WordPress kullanıyorsanız Akismet sizin için bu yorumları engeller,
  • WordPress harici bir web siteniz varsa, yorumları bir yönetici onayından geçirmelisiniz,
  • Özel bir yazılım kullanıyorsanız, üyelikle yorum yapma tarzında bir özellik ekleyebilir ve yönetici onayından geçtikten sonra yorumu yayınlayabilirsiniz.

Doğal Olmayan Bağlantılar

Black Hat SEO yönteminde, genellikle kullanıcıların göremediği fakat sayfaların kaynak kodlarını okuyan arama motorlarının görüp, değerlendirmeye aldığı linkler sıklıkla karşımıza çıkar. Günümüzde de kullanılan bu yöntem, etkisini eskisi kadar göstermemekle birlikte kötü kullanıcı deneyimine sahip bir siteye yönlendirilmiş olan bu linkler siteye faydadan çok zarar gösterecektir. Bu yüzden bu yöntemden her ne olursa olsun, kaçınmalısınız.

İçeriği Kaliteli Hale Getirin

Günümüzde bile, bir çok web sitesi sahibi içerikleri bir yerlerden kopyala/yapıştır şeklinde yayınlamakta. Daha önce yayınlanmış olan içeriği kendi sitenizde yayınlamak, bu içeriği ön plana çıkarmaz. Hatta aksine, o sayfadan link vermiş olduğunuz diğer kaliteli içeriklerin de kalitesini düşürebilir.

 

Savaş Şahin - 10/25/2019 - 0 Yorum

Yorum Yaplogo

Bizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
İletişim Bilgilerimiz
  • İstanbul
  • +90 531 206 68 99
  • iletisim@seoium.com

Copyright © 2020 All Rights Reserved